لباس نسوز

آزبست (پنبه نسوز ASBEST) یکی از مواد  در تهیه لباس نسوز  می باشد که مقاومت زیادی در برابر آتش دارد آزبست ترکیبی از سیلیکات های معدنی مانند سیلیکات منگنز و سیلیکات آهن با ترکیبات پیچیده الیافی و کریستالی می باشد.

خاصیت آئینه بودن لباس نسوز پرتوها و تشعشعات حرارتی را منعکس و حرارت را جذب نمی نماید. و لایه بیرونی و پوشش روی لباس نسوز از جنس کولار آلومینیومی است.

انواع لباس نسوز

لباس های نسوز به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

الف : محافظ در برابر شعله :

این گونه لباس ها معمولا سه لایه هستند. وزن آن بین 7 تا 12 کیلوگرم می باشد  در محیط هایی که آتش حدود  c ˚815  حرارت دارد با آن می توان مستقیم وارد شعله شد

ب : محافظ در برابر حرارت :

این لباس ها معمولاٌ  از چندین لایه از جنس آزبست با رویه آلومینیومی ساخته شده است و در اماکن پرحرارت

و معمولاً توسط کارگرانی که در قسمت کوره های مراکز صنعتی کار می کنند استفاده می شود

چگونگی ورود به محل حریق با لباس نسوز

با لباس نسوز  نمی توان وارد فضای بسته شد بدلیل عدم دید کافی و ناآشنایی با محل. در عملیات باید 2 نفر لباس نسوز پوشیده تا اگر برای نفر اول مشکلی پیش آمد نفر دوم او را کمک کند.

جهت خنک کردن فرد آتش نشان با لباس نسوز از آب به صورت مهپاش استفاده نمایید  استفاده از آب مستقیم به دلیل وجود حرارت زیاد سبب ورود بخار آب  از طریق درزهای لباس شده.

از سالم بودن لباس اطمینان حاصل و آن را در جای مخصوص قرار داده و برای عملیات بعدی آماده نگه می دارید. لباسهای نسوز باید بعد از هر عملیات مورد بازدید قرار گیرد و در صورت نیاز با آب و موا شوینده شسته شده و خشک گردند.

خصوصیات فرد استفاده کننده از لباس نسوز

  1. آتش نشان حرفه ای باشد.
  2. از نظر روحی ، روانی و جسمی سالم باشد.
  3. لباس زیر شخص استفاده کننده پلاستیکی نباشد و از جنس عایق مانند نخ باشد.
  4. در صورت بروز هرگونه ناراحتی ناشی از حرارت، سریعاً محل را ترک نماید.
  5. حتی المقدور از لباس نسوز در فضای باز استفاده شود.
  6. به تعداد نفراتی که در عملیات لباس نسوز پوشیده اند، به همان تعداد نفرات دیگر لباس پوشیده و در خارج از محیط آتش سوزی آماده باشند.
  7. چنانچه لباس نسوز در عملیات پاره شد باید سریعاً محل را ترک و لباس را تعویض کرد.

لباسهای نسوز از نظر شکل به 2 شکل دو تکه و یک تکه وجود دارند که بلوز بعضی از مدلهای آنها دارای محلی برای بستن دستگاه تنفسی هوای فشرده می باشند.

لباس های نسوزی که در آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً شامل بلوز، شلوار ، دستکش، چکمه و کلاه با نقاب شیشه ای ضخیم می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *